kontakt@enchristo.pl

Weekend studium słowa bet midrasz – Siódma Parsza Tory: Vayetse – „Wyruszył” (Rdz 28,10-32,3)

8 – 10 lipca 2022 r.

W tradycji żydowskiej Tora (Pięcioksiąg Mojżesza) podzielona jest na 54 fragmenty (parsze) tworzące roczny cykl czytań. Każda parsza składa się z 2–6 rozdziałów Biblii, ma swój numer i własną nazwę odpowiadającą pierwszym słowom danego fragmentu. Każdą odczytuje się w synagodze w trakcie sobotniego nabożeństwa i studiuje w ciągu tygodnia w domu studiów bet midrasz.

Chcemy zaprosić Was do Domu Spotkań Enchristo na wspólne studiowanie siódmej parszy Tory prowadzone przez Izajasza Grubera z izraelskiego centrum biblijnego. W weekend 8–10 lipca 2022 r. Lanckorona zamieni się w autentyczny bet midrasz. Nie zwlekaj i zasiądź do Słowa z nami! Ilość miejsc ograniczona.

Parsza Vayetse („Wyruszył”; Bereszit – Księga Rodzaju 28,10 – 32,3) podejmuje historię Jakuba, który stanie się „Izraelem”. To opowieść o bezbronności i miłości, niebezpiecznych podróżach i niezwykłych sukcesach, o gniewie i strachu, o bogach, aniołach i zadziwiających losach ludzkich rodzin. Ta parsza ukazuje czas wygnania Jakuba z ziemi Kanaan, przed i po jego trudnych relacjach z bratem Ezawem. W międzyczasie mają miejsce mistyczne sny, modlitwy i objawienia; bogactwo, śluby i konflikty; niebezpieczeństwa, zmartwienia i niepewność.

Historia opowiada o wybieraniu przez nas Boga. Nie ma w niej stereotypowego bohatera, który byłby wzorem do naśladowania, który zawsze jest silny i triumfuje. Nie ma prostych odpowiedzi ani kojących dogmatów. Parsza Vayetse opowiada o małżeństwie – ale nikt nie żyje w nim długo i szczęśliwie. Mówi o Bożej pomocy przychodzącej jak błyskawica – nieprzewidywalnej, niekontrolowanej, nieprzepisowej. O ludziach brnących swoimi drogami, raniących się i oszukujących nawzajem, ale też chwytających się Pana i Jego pomocy.

Historia z Siódmej Parszy jest „niezadowalająca” – pozostawia czytelnika zdezorientowanego, oszołomionego, oczekującego czegoś więcej lub wręcz czegoś innego. Jakie w takim dysonansie możemy znaleźć dla nas przesłanie? Wygląda na to, że nie ma prostej recepty na naprawienie każdego ludzkiego życia. Wyruszenie Jakuba mówi nam jednak o tym, że w zachwycie, strachu, smutku, pewności siebie, zamieszaniu i wszystkim innym nie może on po prostu podążać udeptaną ścieżką, ale musi wkraczać w nieznane, aby przeżyć coś nowego i innego. Tworzy nową historię, żyjąc własnym życiem, które nie jest tym samym, co życie jego przodków. Musi sam wymyślić, jak zaufać Bogu, jak zareagować na niezwykłe okoliczności, jak i kim będzie.

Podejmując wyzwanie w wierze, każdy może szukać i dosięgać celu, może nauczyć się przyjmować to, co na nas przychodzi w tym nieprzewidywalnym świecie, pozostającym wszak ostatecznie pod kontrolą Stwórcy JHWH .

Temat: Siódma Parsza Tory: Vayetse – „Wyruszył” (Rdz 28,10-32,3)
Koszt uczestnictwa: 260 zł
Prowadzący: Izajasz Gruber
Data i miejsce: 8 – 10 lipca 2022 r. Lanckorona/Brody dom EnChristo
Informacje: zgloszenia@enchristo.pl lub pod nr telefonu 512 242 642
Zapisy: formularz tutaj

Serdecznie zapraszamy
Zespół EnChristo